Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które powstało w 1919 roku, od początku polskiej państwowości podejmuje aktywne działania mające na celu organizowanie różnych form opieki i wsparcia kierowanych do dzieci. Na przestrzeni stu lat, wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom, Towarzystwo wdrażało nowe, innowacyjne formy pomocy dzieciom, np. przedszkola, żłobki, kolonie wypoczynkowe i zdrowotne, poradnie pedagogiczno-zawodowe, ośrodki adopcyjne, z których wiele po pewnym czasie zostało trwale włączonych do państwowego systemu oświaty i wychowania. Dzisiaj w swojej działalności, dbając o dobro dziecka stawiamy na jego rozwój psychiczny, emocjonalny, uczestnictwo w kulturze, możliwość rozwijania zainteresowań i talentów, zdobywanie wiedzy i pozyskiwanie nowych umiejętności.
Firma Pepco Poland ma wielki wkład w ogólnopolską działalność naszego stowarzyszenia. Dzięki programowi współpracy TPD i Pepco zapoczątkowanemu w 2017 roku, prawie 1000 dzieci w ponad 50 środowiskowych ogniskach wychowawczych i świetlicach TPD w całej Polsce regularnie uczestniczy w zajęciach, dzięki którym rozwija swoje zainteresowania i pasje, zdobywa nowe umiejętności i dzięki temu pozyskuje kompetencje ułatwiające im funkcjonowanie społeczne.
Dzięki wsparciu finansowemu Pepco każdego roku podczas wakacji 350 dzieci z placówek TPD nieodpłatnie uczestniczy w kreatywnych obozach, a dla pozostałych organizowane są atrakcyjne zajęcia stacjonarne w ramach „Lata z Pepco”.
Pepco wspiera także nową inicjatywę, jaką jest Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży TPD, dzięki któremu dzieci z całej Polski mogą każdego dnia otrzymywać pomoc psychologiczną i interwencję w sytuacjach kryzysowych.
Wychodząc naprzeciw aktualnej sytuacji społecznej, w której hejt i mowa nienawiści stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, w 2019 roku wspólnie z Pepco stworzyliśmy projekt „CYFROLATKI”, który ma na celu chronić naszych podopiecznych przed cyberprzemocą. Przez 4 lata prawie 1500 dzieci z 75 placówek TPD z 9 województw wzięło udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach oraz akcjach lokalnych. Działania w ramach projektu kierowane są także do wychowawców oraz rodziców.
Mając na względzie, że aktualnie wszyscy, a więc także nasi wychowankowie, jesteśmy nie tylko odbiorcami, ale także twórcami treści w Internecie, rozszerzyliśmy projekt „CYFROLATKI” o warsztaty dotyczące praw autorskich.
Przekazujemy Państwu publikację, która jest efektem kilkuletniej realizacji projektu „CYFROLATKI”, mając nadzieję, że posłuży ona kierownikom, wychowawcom i wolontariuszom pracującym w placówkach TPD do inicjowania działań mających na celu zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców, jak korzystać z Internetu, żeby był on użytecznym narzędziem i nie stanowił zagrożenia, a także jak być twórcą w Internecie, który nie narusza praw innych twórców.